Ulusal MimED 2017 Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri’nde BİLGİ’lilerden Çifte Başarı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden Kemal Aslan ve Gizem Asıcı’nın geliştirdikleri projeler, Mimarlık Eğitimi Derneği (MimED) tarafından düzenlenen ulusal yarışmada Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Bu yıl 16’ncısı düzenlenen yarışmaya ulusal çapta toplam 606 proje kabul edildi

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden Kemal Aslan ve Gizem Asıcı, mimar adaylarının katıldığı Ulusal MimED 2017 Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri’nde, jüri özel ödülünü almaya hak kazandı. Ülkemizdeki mimarlık eğitimi ortamını geliştirmeyi amaçlayan Mimarlık Eğitimi Derneği tarafından bu yıl 16’ıncısı düzenlenen yarışmaya toplam 606 proje kabul edildi.

 

Yarışmaya, BİLGİ öğrencisi Kemal Aslan, Kutay Karabağ ve Fulya Özsel Akipek yürütücülüğünde geliştirdiği “Bomonti Mimarlık Okulu” isimli projesiyle başvurdu. BİLGİ’li Gizem Asıcı ise Emre Altürk ve Can Tamirci yürütücülüğünde geliştirdiği “Inter-section” isimli projesiyle yarıştı.

 

Zamanla dönüşen yapılar

 

Kemal Aslan “Bomonti Mimarlık Okulu” projesiyle temel malzeme bilgilerinin öğrenilip tasarıma direkt katılabileceği atölye mekanları yaratmayı amaçladı. Projesinde yer alan mekanı, orada eğitim alacak öğrencilerin de birer mimar olarak tasarlamaya devam edebilecekleri “değişken mekan” teması üzerine kurdu. Projesiyle tek ve kalıcı bir yapı meydana getirmektense, zaman içinde ihtiyaçlara göre dönüşebilecek bir sistem tasarladı.

 

Özel ve kamusal alanlar arasındaki sınırları kaldırdı

 

Gizem Asıcı “Inter-section” isimli projesinde, şehir merkezinde geniş arazilere sahip ancak kent yaşantısına katılamayan özel alanlarla kamusal alanlar arasındaki sınırı eritmeyi amaçladı. Kalabalık konut bölgesinde geniş araziye sahip bir devlet okulunu dönüştürerek farklı ölçek, yükseklik ve karakterde açık alanlara çevirdi. Böylece okulun hem öğrencilere hem de şehrin tamamına hizmet edebilmesini sağladı.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir