Teyp Kasetleri Yeniden Yükselişe Geçti

Kasetleri doldurmak, kaset aktarmak veyahut kaset sarmak gibi tabirlere hakim durumdaysanız siz de CD öncesinde teyp kaseti dönemine yetişmişsiniz anlamına gelmektedir.

Son raporlara göre, plaklarda olduğu gibi teyp kasetleri de bir kez daha revaçta.

Nielsen Media Research, 2017 için ABD Yıl Sonu Müzik Raporu’nu paylaştı. Tabii ki çevrimiçi müzik servisleri kullanıcı sayısını artırırken, fiziksel medya satışlarını ciddi anlamda düşüşte. Öte yandan, ilginç bir durum ise dikkatlerden kaçmıyor. Teyp kaseti satışları, 2012 yılından bu zamana kadarki en iyi yılını yaşadı.

2016 yılında, kaset satışlarının yüzde 74 artış göstererek 129 bin adet seviyesine ulaştığı açıklanmıştı. Bu yükselişte en büyük rolü ise 2014 yılında vizyona giren Guardians of The Galaxy (Galaksinin Koruyucuları) adlı filmin müzik albümünün etkili olduğu vurgulanıyor. Hatırlarsanız filmde, klasik bir teyp kasetinden döneminin sıkı parçaları çalıyordu.

2017 yılında ise satışların yüzde 35 daha arttığı ve 174 bin adede çıktığı görülüyor. Geçtiğimiz yıl başı yine Guardians of The Galaxy OST çekerken, kendisini Stranger Thins Volume 1 takip ediyor. Alıcıların ise 1980’lerin nostaljisini yaşamak isteyenler olduğu düşünülüyor. Diğer popüler albümler ise; Eminem – The Eminem Show (2002), Nirvana – Nevermind (1991) ve Kanye West – Yeezus (2013).

Tüketicilerin geçtiğimiz yıl 2016 yılına göre yüzde 17.7 düşüşle 169.1 milyon albüm satın aldığını, ve bunların 14.3 milyonunun plak olduğu da not olarak düşelim.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir