Intel Şirketinden Radeon GPU’ya Sahip İşlemciler

Kasım ayı içerisinde duyurusu yapılan Intel ve de AMD ortaklığı sonunda ilk meyvesini vermiş oldu.

Böylece yıllar boyunca birbirlerine çamur atan iki rakip şirketin beraber geliştirdiği ilk Core i5 ve Core i7 işlemciler, CES 2018 kapsamında tanıtıldı.

Bu ürünlere MediaMarkt fırsatlarıyla sahip olabilirsiniz
Intel’in bugün duyurusunu gerçekleştirdiği beş yeni işlemcisi olan Core i7-8809G, i7-8709G, i7-8706G, i7-8705G ve Core i5-8305 içerisinde AMD’nin geliştirmiş olduğu Radeon RX Vega M grafik birimine ev sahipliği yapıyor.

:: CES 2018 hakkındaki tüm haberlerimiz için tıklayınız

Gelin, şimdi Intel’in harici bir Nvidia ekran kartına sahip olan birçok yeni bilgisayardan daha fazla grafik performansı sunduğunu iddia ettiği yeni işlemcilerine yakından göz atalım.

Intel, Radeon RX Vega M GPU’ya sahip işlemcilerini tanıttı!
Intel’in yeni işlemcileri ilk etapta Dell ve HP’nin üreteceği bilgisayarlara güç verecek. Core / Radeon kombinasyonu ile Intel’in en önemli hedefi ultrabook bilgisayarları üst seviye VR yetenekleri olan bir oyun bilgisayarına dönüştürmek.

İşlemcilerin maksimum çalışma hızları modele göre 3.8 GHz ile 4.2 GHz arasında değişiyor. Vega M GH ve GL olmak üzere iki farklı ünitenin yer aldığı işlemcilerin hepsinde, 4 GB HBM 2 bellek bulunuyor.

Intel Radeon RX Vega M
AMD’nin kendi geliştirdiği Ryzen 7 ve Ryzen 5 işlemcisini kullanan dizüstü bilgisayarlardan daha güçlü görünen bu işlemciler için Intel bir performans skoru paylaştı. Bu kapsamda Core i7-7700HQ ve Nvidia GTX 1060 ikilisinin yer aldığı bir dizüstü bilgisayara kıyasla yeni Intel işlemcilerin, 3DMark’da yüzde 13’e kadar daha fazla performans sunduğu dile getiriliyor.

Yeni işlemciler arasında en dikkat çekici olan Core i7-8809G modeli. Geçen hafta sızdırılan bu işlemci, Intel’in yeni yongalarının gerçekten de AMD’nin Vega grafik birimine ev sahipliği yapacağını kanıtladı.

Yeni işlemciler ortak bir önbellek boyutuna ( 8 MB ), ortak bir Intel GPU’ya ( Intel HD620 ) ve DDR4-2400 hızında iki bellek kanalına sahip.

Yeni işlemcilerin iki farklı grafik birimine ev sahipliği yaptığını belirtmek isteriz. Radeon grafik birimi oyun ve yüksek performans ihtiyaçlarını karşılarken, Intel’in tümleşik Intel HD 630 GPU’su, video ve internet üzerinde gezinme gibi işlemlerde güç tasarrufu sağlayacak.

Vega M-GH’nin ” Yüksek Grafik” ve Vega M-GL’nin ise ” Düşük Grafik ” anlamına geldiğini bilmenizi isteriz. Ancak, ikisi arasında grafik performansı açısında isimleri kadar büyük bir fark bulunmuyor.

Bunun yanı sıra, işlemcilerin grafik birimleri Vega M olarak adlandırılsa da Intel bunu pek dile getirmeyi tercih etmiyor. Zira, yetkililer yeni Radeon grafik biriminin Intel için özel olarak geliştirildiğini dile getiriyor.

Bu işlemcileri kullanan ilk dizüstü bilgisayarların, CES 2018 fuarında veya hemen sonrasında tanıtılması bekleniyor. Daha önce belirttiğimiz gibi bu işlemcilerin ilk kullanıcıları ise Dell ve HP olacak.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir