Apple Türk Hackerların iCloud Tehditlerine Yanıt Verdi

iOS üzerinde yer alan iCloud sistemine sızdıklarını açıklayan Turkish Crime Family grubuna Apple'dan yanıt gecikmedi.

Bir Türk hacker grubu olan Turkish Crime Family, geçtiğimiz günlerde Apple’ın iOS sistemi üzerinde bulunan ve sistemle direkt ilişkili iCloud servisine sızdıklarını iddia etmiş ve 600 milyon civarında iCloud hesabının şifrelerinin ellerinde olduğunu belirtmişti. Apple’ı tehdit eden hacker grubu, firma tarafından kendilerine 75.000 dolarlık Bitcoin veya 100.000 dolarlık iTunes hediye kartı verilmezse ellerinde bulunan iCloud hesapları aracılığıyla bu hesapların bağlı olduğu tüm cihazların içeriklerini sileceklerini açıklamıştı.

Turkish Crime Family adlı hacker grubu iddialarını kanıtlamak maksadıyla iCloud’a sızdıklarını kanıtlayan videoyu YouTube üzerinden yayınlamışlardı. Popüler video sitesi YouTube’da yer alan videoyu Apple kısa sürede sildirtti. Bu durum kullanıcıların iCloud sisteminde acaba gerçekten bir açık mı var sorusunu gündeme getirmişti. Teknoloji devi Apple, konu hakkında bugün bir açıklama yayınlayarak kullanıcılarda yer edinen soru işaretlerinin giderilmesini sağlamış oldu.

Firma yaptığı açıklamada iCloud sistemlerinde herhangi bir güvenlik açığı bulunmadığını, hackerlerin elinde bulunan şifrelerin farklı sitelerden kaynaklandığını ve bu durumun yasal olarak güvenlik güçleri ile görüşüldüğünü belirtti. Ayrıca kullanıcıların herhangi bir hack olayı ile karşı karşıya kalmamaları için iki aşamalı güvenlik sistemlerinin aktif etmeleri gerektiğine açıklamasında yer verdi.

Apple, yaptığı açıklamada kesinlikle iCloud sisteminde açık bulunmadığını, Turkish Crime Family ekibinin iCloud şifrelerini iCloud üzerinden değil, kullanıcıların iCloud üzerinde bulunan e-posta ve şifre ile farklı sitelere üye olmasından kaynaklandığını belirtti.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir