Uzaydaki radyasyon insanları nasıl etkiliyor?

2017 L’Oreal-UNESCO Uluslararası Yükselen Yetenek Ödüllü bilim insanı Doç. Dr. Bilge Demirköz, Yunus Emre Enstitüsünün “Anadolu’nun Renkleri” programı kapsamında Belarus’ta düzenlediği konferansa katılarak, uzayda bulunan radyasyon miktarının insanlar ve maddeler üzerinde yol açtığı sonuçları anlattı.

Yunus Emre Enstitüsünün “Colors of Anatolia – Anadolu’nun Renkleri” bilim ve kültür sanat turnesi kapsamında, 2017 L’Oreal-UNESCO Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü Sahibi Bilim İnsanı Doç. Dr. Bilge Demirköz bir konferans verdi. Ulusal Bilimler Akademisinin ev sahipliğini yaptığı “Uzay Radyasyon testleri ve Türkiye’den Haberler” konulu konferansta Demirköz, uzayda bulunan radyasyon miktarının insanlar ve maddeler üzerinde yol açtığı sonuçları karşılaştırmalı örneklerle anlattı. Pek çok bilim insanı tarafından takip edilen konferansta Demirköz, Türkiye’de süregelen bilimsel çalışmalara da dikkat çekti.

Yunus Emre Enstitüsü ‘bilimsel diplomasi’ çalışmalarına devam edecek

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, “Colors of Anatolia – Anadolu’nun Renkleri” program turnesinde konserlerden konferanslara onlarca etkinliğin yer aldığını belirtti. Belarus’un başkenti Minsk’te 6 Ekim 2017’de düzenlenen bilimsel konferansta; Türkiye adına İsviçre Cern’de çok büyük çalışmalara imza atan değerli bilim insanı Doç. Dr. Bilge Demirköz’ü konuşmacı olarak ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Ateş, Yunus Emre Enstitüsü olarak “Bilimsel Diplomasi” çalışmalarına dünyanın pek çok ülkesinde devam edeceklerini kaydetti.

Genç yaşta “Uluslararası Yükselen Yetenek” ödülüne layık görüldü

Ulusal Bilimler Akademisi Başkanının “Bu kadar genç yaşta böyle bir ödül aldığınız için ne hissediyorsunuz?” sorusuna karşılık kadınlar ve erkekler arasında biyolojik ve nörolojik farklar olmadığını belirten Demirköz, “Dünyanın yükleri ve problemleri artıyor. Bu problemleri çözmek için güce ihtiyacımız var. Bu gücün yüzde 50’sini kadınlar oluşturuyor. Küreselleşen dünyada ise kadının geride kaldığı toplumlar gelişemez, bu nedenle hem problemleri birlikte çözmek hem de kadınların gelişimini desteklemek için kadınları bilime daha çok teşvik etmeliyiz” dedi.

Doç. Dr. Bilge Demirköz kimdir?

İsviçre Cern’de ülkemiz adına çok büyük çalışmalara imza atan Demirköz, uzay radyasyonu ve uzay fiziği konularında uluslararası başarılara sahip önemli bir isim. Demirköz, ODTÜ Fizik Bölümü’nde öğretim üyesi ve Kalkınma Bakanlığı destekli “Parçacık Radyasyonu Oluşturma Laboratuarı” isimli yenilikçi malzeme ve elektronikleri uzayda radyasyona maruz bırakarak test edecek projenin yürütücüsü. Türkiye’nin CERN’e asosiye üyeliği kapsamında geliştirilen bu ilk projesi, uzay sanayiine hizmet edecek. Ayrıca Yüksek Işınımlı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı yahut nükleer uygulamalar için geliştirilecek elektronikler de bu laboratuvarda test edilecek.

Demirköz, Robert Koleji’nden sonra, eğitimini MIT’de matematik ve müzikten yandal yaparak fizikte tamamladı. Yüksek lisansını da MIT’de yaptıktan sonra, doktorasını Oxford Üniversitesi’nde, doktora sonrası çalışmalarını IFAE Barselona ve Cambridge Üniversiteleri’nde yaptı. 2011’de Türkiye’ye dönen Bilge Demirköz, ilk olarak, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun üzerindeki Alfa Manyetik Spektrometresi deneyine katılarak, ODTÜ’de uzay radyasyonu üzerinde çalışmalar başlattı. Ardından da uydularımız için uzay radyasyonu hesaplamaları üzerine çalıştı. Birçok ulusal ve uluslararası ödülün sahibi olan Demirköz, son olarak 2017 yılında Uluslararası UNESCO-L’Oreal Yükselen Yetenek ödülüne layık görüldü.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir