Türkiye Osteoporoz Derneği, güçlü kadınlar için sağlam kemiklere dikkat çekiyor

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 50 yaş üzeri her 3 kadından birinde osteoporoza bağlı kırık oluşuyor. Türkiye Osteoporoz Derneği, Sağlık Bakanlığı işbirliği ve Amgen Türkiye’nin desteği ile osteoporoza bağlı kırıkların önüne geçmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla 3 büyük ilde tarama başlattı. ‘Sağlam Kemikler Güçlü Kadınlar’ sloganıyla, 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü’nde İzmir’de başlatılan kampanya, İstanbul’da devam ediyor.

Halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz, ilerleyen yaş ile birlikte kemik yapısının zayıflamasıyla omurlarda çökme, eğrilme, boy kısalması, kemik kırıkları ile ortaya çıkıyor. 50 yaş üzeri her 3 kadından birinde osteoporoza bağlı kemik kırığı oluşuyor. Kırıkların önlenebilir olduğunun altını çizen Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, hastanın geçmişinde omur kırığı varsa 1 yıl içinde yeni bir omur kırığı oluşma riskinin 5 kat; kalça kırığı riskinin 3 yıl içinde 2 kat arttığını belirtiyor.

Türkiye Osteoporoz Derneği, Sağlık Bakanlığı işbirliği ile önlenebilir kırıkların önüne geçmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak için çalışmalarına başladı. İzmir, Antalya ve İstanbul’da sadece 1 dakika süren tarama ile risk grubundaki kişilerin kemik yoğunluğu ölçülerek, risk oranı ortaya çıkarılacak. Yapılacak tarama ile osteoporoza bağlı kırık geçiren kişilerde ikincil kırık oluşumunun önlenmesi amaçlanıyor.

İlk ayağı 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü’nde İzmir Bornova’da başlayan tarama ve bilinçlendirme kampanyası, Antalya’nın ardından İstanbul’da devam ediyor.

Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, proje hakkında şu bilgileri verdi: “Dünyada osteoporoza bağlı olarak yılda 9 milyon kırık oluşuyor. Bu sayı, çok sık görülen hastalıklar olan meme kanseri, kalp krizi ve inme hastalığının üçünün toplamından daha fazladır. Oysa osteoporozu ve bu hastalık sonucu oluşabilecek kırıkları önlemek mümkün. Özellikle 50 yaş üzeri kadınlarda menopoz sonrası osteoporoz risk faktörlerinin olup olmadığı belirlenmeli, risk altında olanlarda kemik dansitometri tetkiki yapılmalıdır. Ayrıca bir kez kırık geçirildiyse ikincil kırığın oluşmaması için önlem alınması çok önemlidir. Biz de bu konuda bir farkındalık yaratmak amacıyla yola çıktık. Bu yolculukta bize destek veren Amgen Türkiye’ye teşekkür ederiz.”

Prof. Dr. Kirazlı“Sağlıklı Kemikler Güçlü Kadınlar” projesi ile ülkemizde osteoporoz hastalığı ile ilgili farkındalığın artmasında önemli adımlar atılacağını da sözlerine ekledi.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Promosyon sektöründe hareketlilik başladıYaklaşan yeni yılla birlikte mikro ölçekli kurumlardan küresel şirketlere kadar pek çok işletme, bütçelerinin önemli bir bölümünü promosyon ürünlerine ayırmaya başladı. Yıllık gelirinin ortalama yüzde 5’ini promosyon malzemelerine ayıran kurumlar, bu oranın yüzde 30’unu kasım ve aralık aylarında harcıyor. Türkiye’de yıllık 20 milyar TL’lik büyüklüğe sahip promosyon sektörünün e-ticaret ayağında, yeni nesil matbaacılık faaliyetleriyle hizmet veren bidolubaski.com’un CEO’su Ömer Atakoğlu, 10 binin üzerinde ürün varyasyonuyla hem yurt içinde hem de yurt dışındaki talepleri tek bir noktadan sağladıklarını belirtiyor. Modern zamanın en etkili tanıtım araçlarından olan promosyon ürünleri, firmalar tarafından özellikle potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek, mevcut ürünleri pazarlamak ve tüketici sadakati yaratmak amacıyla kullanılıyor. Promosyon sektörü, dijitalleşmenin her alanı istila ettiği bu çağda bile yenilmeyerek, 20 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşırken, sektörün ihracatı da yaklaşık 2 milyar euro. 100’ü aşkın ürün ve 10 binin üzerinde ürün varyasyonu ile tüm baskı ihtiyaçlarını tek bir noktadan sağlayan yeni nesil matbaa bidolubaski.com CEO’su Ömer Atakoğlu, “21’inci yüzyılda reklam yapmak kadar akıllarda kalıcı olmanın ve marka değerinden söz ettirmenin önemi büyük. Promosyon ürünleriyle bunu başarılabilen kurumlar gelirlerinin yüzde 5’ini promosyon malzemelerine ayırıyor. Bu oranın yüzde 30’unu yılbaşına yakın kasım ve aralık aylarında harcayan işletmeler, en çok takvim, ajanda, kalem, küp bloknot gibi ürünleri tercih ediyor. Promosyon ürünlerinin pazarlamaya olan etkisinden tam verim alabilmek için doğru hedef kitle belirleme, içinde bulunulan sezon ve hizmet gösterilen bölgenin oluşturduğu üçgene de dikkat edilmesi gerekiyor” dedi. Kaliteli üretim ve ürün çeşitliliği Avrupa kapılarını açıyor Sektöre değinen Ömer Atakoğlu, “Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin toplam promosyon harcaması 1 milyar TL civarında. Pazarın devamlılığına katkıda bulunan yaklaşık 60 bin firmanın yer aldığı sektör için Bidolubaski.com olarak, e-ihracat tarafında talepleri karşılamak için ciddi bir altyapı yatırımı yapıyoruz. Özellikle üretimdeki kalite ve ürün çeşitliliğindeki avantajlı pozisyonumuzla Avrupa’dan da üretim talepleri alıyoruz” dedi.

7 ay önce 0

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir