Tesla Şirketi AMD’ninde Desteğiyle Kendisine Ait Yapay Zeka Yongası Geliştirecek

Tesla şirketinin kendi kendisine sürüş otomobilleri ile ilgili kendisine ait AI (yapay zeka) yongasını geliştirmek amacıyla AMD ile beraber çalışmaya başladığı bildirildi.

Elektrikli otomobil üreticisinin proje için 50’den fazla çalışanı olduğunu söyleniyor.
CNBC’de yer alan habere göre, Tesla AMD ile birlikte bir yapay zekâ yongası üzerinde çalışıyor. Şirketin, yongasını AMD teknolojisinin üzerine inşa ettiği bildirildi ve vizyonunu gerçeğe dönüştürmek adına yonga üreticisi GlobalFoundries ile çalıştığı ifade edildi. Şirket ayrıca daha önce AMD ve Apple ile birlikte çalışan Jim Keller’i çip bölümünü yönetmek için kiraladı. Hatta Tesla’nın ortak çalışmanın ilk örneklerinin testlerine şimdiden başladığı ifade edildi.

Tesla daha önce Otomobillerinde bu yıl içinde Intel tarafından satın alınan MobilEye’ın çipsetlerini kullanıyordu. Ancak geçtiğimiz yıl Florida’da gerçekleşen ve ölümle sonuçlanan Tesla Autopilot kazasının ardından tarafların yolları ayrılmıştı.

Mevcut Autopilot sistemi NVIDIA yongaları kullanıyor ancak Tesla açık bir şekilde daha fazlasını istiyor. Tesla, kendi özel işlemcisini oluşturarak gerçek özerk sürüş de dahil olmak üzere ulaşmak istediğini tam olarak yapabilen bir teknoloji yaratmak istiyor. Şirketin şefi Elon Musk bir zamanlar Tesla’nın 2019 yılına kadar tamamen özerk otomobillere sahip olmayı hedeflediğini söyledi.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir