Snapchat’in Reklam Geliri 2019 Yılında 3 Milyar Dolara Çıkabilir

Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunan ve hızlı çıkışını sürdüren sosyal medya devi Snapchat, önümüzdeki 3 yıl içinde reklam gelirleri açısından Twitter ve Yahoo gibi devleri geride bırakabilir.

Bugün için dünyada en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan Snapchat‘in, yapılan istatistiki verilere dayanılarak gelecek üç yıl içinde Yahoo ve Twitter gibi devleri reklam gelirleri açısından geride bırakabileceği düşünülüyor. Guardian kaynaklı yayınlanan habere göre 2019 sonu itibariyle popüler sosyal medya uygulaması Snapchat’in reklam gelirinin yıllık 3 milyar dolar seviyesini geçeceği düşünülüyor.

Özellikle genç kesim tarafından oldukça fazla kullanılan Snapchat‘in kullanıcılarının yaş ortalamasına bakıldığında reklam verenler için en ideal sınırları içerdiği yadsınamaz bir gerçek olarak görülüyor. Bu yönde yapılan araştırmalara göre Snapchat‘i sadece video özelliği açısından kullanan kullanıcıların yarısından fazlasının 24 yaş ve altında olduğu belirlendi. Bu oran YouTube‘da %17 seviyelerinde iken Facebook‘ta ise %23 olarak duyurulmuş.

Mobil reklam gelirlerinin hemen hemen yarısından fazlasını elinde bulunduran Google ve Facebook şirketlerinin reklam ücret politikasının da Snapchat’e yönelimde bir sebep olarak görüldüğü belirtiliyor. Öyle ki şuan için 141 milyar dolar seviyesindeki mobil reklam pazarının yarısından fazlasını Google ve Facebook servisleri elinde bulunduruyor.

Halka Arz Edilen Snapchat’in İstatistiksel Verileri

Snap şirketi tarafından bu ay başında hisse başı 17 dolar üzerinden borsada halka arz edilen Snapchat, ilk günlerde 26 dolara çıkan hisse oranları ilerleyen günlerde 19 dolar seviyesinde sabi bir şekilde ilerlemekte.

Günlük 158 milyon kullanıcı sayısı bulunan Snapchat‘in özelliklerini bir bir kopyalayan WhatsApp‘ın ise günlük kullanıcı sayısı 600 milyon civarında. Bir günde ortalama olarak bir kullanıcının 18-20 kez ziyaret ettiği Snapchat uygulamasında kişi başı yaklaşık yarım saat süre geçirildiği belirtiliyor.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir