Sahte Baz İstasyonları Trojan Tehlikesini Beraberinde Getiriyor

Baz istasyonlarının zararları son derece açık bir biçimde bizlere sunulmuş bir gerçektir. Ancak sahte baz istasyonları Çin başta olmak üzere Uzakdoğu'da tehlike saçmaya devam ediyor. Peki ya sahte baz istasyonunu amacı nedir ve ne gibi zararları vardır?

Sahte baz istasyonları Çin’de hackerlar tarafından kullanılarak kapsama alanı içinde bulunan tüm mobil cihazlara saldırabiliyor. Bu toplu saldırı aşamasında kullanılmış en ilginç yöntem olarak karşımıza çıkarken özellikle Swearing Trojan için önemli bir kullanım oranını mümkün kılıyor.

Swearing Trojan sahte baz istasyonları aracılığıyla o an kapsama alanına giren tüm telefonlara ulaştırılıyor. Kullanıcının bir anlık dikkatsizlik sonucu otomasyona bağlanmış bu mesajdan işlem yapması ise banka hesabının boşaltılmasını sağlıyor. Çinli yetkililer Google Play Store yasağını devam ettirdiğinden ötürü bu tip hırsızlıklara sık sık rastlanıyor.

Sahte baz istasyonu sayısı ise devasa boyutlara ulaştı. Şimdiden Uzakdoğu’da bu kadar popüler olan yöntemi ülkemizde düşündüğümüzde ise durumun daha kötü sonuçlar doğuracağına şüphe yok. Zira hemen her binanın tepesinde dikilmiş baz istasyonları sağlığımızı riske etmekle kalmayıp aynı zamanda güvenliğimizi de etkilemeye başlayacak.

Bunun önüne geçmek için yazılım şirketleri Swearing Trojan ve diğer zararlı içerikleri engellemeye çalışsalar dahi sahte baz istasyonu gibi en uç noktalarda yeniliklerle hackerlar kendilerine açık bir kapı bulabiliyorlar. Önümüzdeki süreçte çok daha dikkatli olmak bilhassa mobil bankacılık kullanıcıları için önem addediyor.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir