Roche’un “Yaşama Zaman Tanıyın” projesine Kristal Elma!

Roche, meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek için hayata geçirdiği “Yaşama Zaman Tanıyın” projesi ile Kristal Elma Festivali 2017’de iki ödüle layık görüldü

İstanbul, 12 Ekim 2017- Roche’un, meme kanserinde erken teşhis için elle muayene yapmanın önemini vurgulamak ve doğru muayene yöntemlerini anlatmak amacıyla Reaktör İstanbul işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Yaşama Zaman Tanıyın” projesi, Kristal Elma Festivali 2017’de Medya Kullanımı/Açıkhava Kullanımı kategorisinde Kristal Elma kazanırken, Açıkhava/Büyük ve Küçük Ölçek Ambient kategorisinin Kurumsal İmaj & Toplumsal Sorumluluk dalında Bronz Elma’nın sahibi oldu.

Bugüne dek yapılan farkındalık çalışmalarında, elle muayene konusunda yalnızca teorik bilgiler verilmiş olmasından yola çıkan Roche, kadınların kitleleri tanıması ve muayene yöntemlerini öğrenmesi için Yaşama Zaman Tanıyın projesini geliştirdi.

Roche, kadınların meme kanseri sinyali verebilecek kitle oluşumunu en iyi bu kitlelere dokunarak tespit edebilecekleri öngörüsüyle, 3 boyutlu kadın gövdesi figürü taşıyan panolar oluşturdu. Kültürel tabular nedeniyle hastalığın isminin bile doğru telaffuz edilmediği bir ortamda, kadınlar sağlık kontrolü amacıyla kendi meme muayenelerini yalnızca belirli özel yerlerde yapabildiğinden, bu panolar uygulamanın rahat gerçekleştirilebileceği alanlar olan AVM tuvaletlerine yerleştirildi. İlanlarda yer alan ve Mammoquin olarak adlandırılan kadın figürlerinin meme kısmına, uzman hekimlerin yönlendirmeleriyle meme kanseri kitlelerine çok benzer temsili kitleler içeren gerçek meme protezleri kondu. Bu protezler sayesinde kitlenin büyüklüğü, şekli, sertliği ve bulunabileceği noktalar konusunda yaşanan belirsizliğe çözüm getirmek hedeflendi. 3 boyutlu ilanlarla kadınlar hem kendi vücutlarında aramaları gereken kitleleri, birebir örneklerine dokunarak tanıdı, hem de kadınlar kendilerini daha rahat hissettikleri bir alanda oldukları için öğrendikleri bilgileri anında kendilerinde uygulayabildi.

Proje sonrası doktorlar ve dernek görevlilerinden gelen talep üzerine hastane ve derneklerde meme kanseri belirtileri için bir kaynak olarak kullanılan Mammoquin’ler bu sene de, Meme Kanseri Farkındalık ayı olan Ekim ayında Diyarbakır, Antalya, Ankara, İzmir, İstanbul ve Trabzon gibi Türkiye’nin dört bir yanındaki şehirlerde bulunun AVMlerin kadın tuvaletlerinde yerlerini alacak.

Künye

Proje Adı: Yaşama Zaman Tanıyın
Reklamveren:
 Roche İlaç
Ajans: Reaktör İstanbul

Roche hakkında

İnsanların yaşamlarını iyileştiren bilimsel ilerlemelere odaklanan Roche, ilaç ve tanı araçları alanında öncü global şirketler arasında yer almaktadır.Her hastaya doğru tedaviyi en doğru şekilde verme stratejisi, İlaç ve Diagnostik’in gücünü aynı çatı altında toplayan Roche’u, kişiselleştirilmiş sağlık hizmetleri alanında lider haline getirmiştir.

Roche; onkoloji, immünoloji, bulaşıcı hastalıklar, oftalmoloji ve nöroloji konularında tam anlamıyla farklılaşmış ilaçlara sahip, dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketidir. Roche ayrıca in vitro diagnostik ve doku bazlı kanser tanısında da dünya lideri olup, diyabet yönetiminde öncüdür.

1896 yılında kurulan Roche, hastalıkları önlemenin, teşhis ve tedavi etmenin ve topluma sürdürülebilir bir katkıda bulunmanın daha iyi yollarını bulmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.Şirket ayrıca, ilgili tüm paydaşlarla birlikte çalışarak hastaların tıbbi yeniliklere erişimini artırmayı da amaçlamaktadır. Roche tarafından geliştirilen ve aralarında yaşam kurtaran antibiyotiklerin, antimalaryaller ve kanser ilaçlarının da yer aldığı 29 ilaç, Dünya Sağlık Örgütü’nün Model Temel İlaç Listesi’nde yer almaktadır. Roche, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) sekiz yıl arka arkaya İlaç, Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimleri Endüstrisinde sürdürülebilirlik alanında Grup Lideri seçilmiştir.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir