Perakendecilerin iPhone X Modelini Satmayı Bırakacağı Açıklandı

Perakendeciler, azaltılmış bir kar marjı sebebi ile iPhone X modelini satmayı bırakacak.

iPhone X, ülkelerin çoğunda resmi olarak piyasaya çıktığından beri güçlü bir talep kaydetti ancak, bu perakendecilerin mutlu olduğu anlamına gelmiyor.

Örneğin Hindistan’da birtakım perakendeciler, Apple’ın iPhone X kar marjını yüzde 4.5’e kadar düşürdüğü için eleştirdiler. Bazıları ise kart alımlarında yüzde 1.5’e düşebileceğini söylüyorlardı.

Apple, düzeltilmiş perakende marjlarıyla ilgili herhangi bir yorum yayınlamasa da, şirketin bu kararı aldığı düşünülüyor. Çünkü pahalı bileşenler nedeniyle iPhone X ile daha az para kazanıyor. Bir iPhone X maliyetinin yalnızca parçaları dikkate alarak 370 dolara ulaştığı, pazarlama ve araştırma ve geliştirmenin nihai fiyatı büyük ölçüde artıracağı tahmin ediliyor.

 

Ancak Hindistan’daki perakendeciler bu kadar düşük bir marjı kabul edemiyor ve Bengaluru merkezli Sangeetha Mobiles, ülkedeki iPhone X satışlarını tamamen durdurmaya karar verdi. Bu perakendecinin Hindistan’da yaklaşık 400 mağaza işlettiği göz önüne alındığında oldukça etkiler ve kısa sürede daha fazla şirket takip edebilir.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir