Önemli Bilgileri Açıkta Bırakan Microsoft Büyük Bir Hatanın Eşiğinden Döndü

Dünyanın en büyük teknoloji devleri arasında yer alan Microsoft bu kez büyük bir skandala imza atmak üzereydi. Bilhassa Docs.com olarak bilinen ve Word ürünlerinin yer aldığı bir mecra olan platformda bulunan kişisel veriler can yakmak üzereydi.

Microsoft bu platformu insanların Word, Excel ya da diğer Office ürünlerine ait dosyalarını ortak bir mecrada paylaşabilmelerini amaçlayarak açmıştı. Türkiye’de çok popüler olmamakla beraber dünya genelinde çok sayıda kullanıcı bulunuyor. Ek olarak bu platforma atılan tüm dosyalar stock olarak herkese açık belge konumuna yükleniyor.

Yani gizlilik ayarları tamamıyla kişisel anlamda sunulan bir opsiyon diyebiliriz. Eğer Docs.com adresine atacağınız dosyalarda özel bilgileriniz varsa bu bilgiler herkese açık olarak erişime katılmış oluyor. Milyonlarca insanın belgelerinin yer aldığı bu alanda arama kutucu ise hassas aramalar için bir filtre içermiyordu. Yani kredi kartı, banka hesap numarası, kimlik bilgileri, özel paylaşımlar, yatırım analizleri ve diğer detayları aratarak kullanıcıların özel bilgilerine erişim yapılabiliyordu.

Bir kullanıcının durumu Twitter üzerinden Microsoft’a bildirmesi sonucunda gereken önlem alındı ve arama kutusu kaldırıldı. Fakat önbellekler üzerinden hala daha Bing arama motoru bu belgelere ulaşım sağlayabiliyor.

Aslında herkese açık olarak paylaşılan bu dokümanlar kullanıcı hatası gibi görünüyor. Fakat Microsoft gibi bir şirketin kullanıcılarına bu belgeleri platforma attıklarında herkese açık olduğunu ve gizlilik ayarı yapması gerektiğini her an hatırlatması gerekiyor.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir