Mediatek Şirketi Yeni Yonga Seti Duyurularını Yaptı

MediaTek şirketi, yeni orta seviyedeki işlemcilerinden Helio P30 ve de P23 modellerini tanıttı.

Her ikisi de küresel kullanım için sertifikalandırılmış olmasına rağmen, Helio P30 SoC başlangıçta Çin ile sınırlandırılacak.

MediaTek, iki yeni oarta sınıf Helio P23 ve Helio P30 yonga setlerini tanıttı. Diğer Helio P serisi yonga setlerinde olduğu gibi P23 ve P30 da 8 çekirdekli işlemcilere sahip. Bu işlemciler 4 tane 2.3 GHz’lik, 4 tane de 1.65 GHz’lik Cortex A53 çekirdeklerinden oluşuyor. Bununla birlikte, Mali-T880 GPU’ları içeren son jenerasyon Helio P20 ve P25 çipsetlerine kıyasla yeni işlemciler daha güçlü Mali-G71 grafik kartlarıyla donatıldılar.

Yeni çiplerin en iyi özelliklerinden biri de kamera konusunda. Helio P30 16MP+16MP ya da tek 25MP, Helio P23 ise 13MP+13MP ya da tek 24MP kamerayı destekliyor.

MediaTek ayrıca Imagiq 2.0 görüntüleme teknolojisini yeni işlemcilerene de taşıdı. Yeni teknoloji, üst düzey Helio X30 yonga setinde zaten mevcut ve anlık otomatik pozlama, gürültü azaltma teknolojileri ve EIS (elektronik görüntü sabitleme) desteği sunuyor.

Bir diğer önemli gelişme, çift VoLTE desteğinin eklenmesi. Bu da, bir akıllı telefondaki iki SIM’in de LTE üzerinden bağlanabileceği ve yüksek kalitede ses sunabileceği anlamına geliyor.

Son olarak, hem Helio P23 hem de P30’un TSMC tarafından 16nm üretim sürecinde yapıldığından bahsetmek gerek. Bu nedenle güç kullanımı kısmında bir iyileştirme yok.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir