Maymun Selfie’si Davası Kapsamında Sona Gelindi

Fotoğrafçılardan David Slater, maymun selfiesi ile ilgili fotoğrafı üstüne bir hayvan haklarının grubuyla vermiş olduğu 2 senelik hukuk mücadelesini resmen kazandı.

Endonezya ormanlarındaki makak maymunu Naruto, 2011 yılında David Slater’ın kamerasını alarak fotoğraf çekmişti. ABD’deki yargıçlar maymunun telif hakkı üzerinde iddia edemeyeceğini açıkladı.

Hayvan hakları savunucusu PETA ise primatın bu fotoğrafın gelirlerinden faydalanmasını talep ediyordu. PETA’nın talebi reddedilse de David Slater, fotoğrafın gelecekteki gelirlerinin yüzde 25’ini bağışlayacağını açıkladı.

PETA ile birlikte basın açıklaması düzenleyen Slater, gelirlerin Naruto’nun yaşadığı bölgeyi koruyan derneklere bağışlanacağını duyurdu. Gallerli fotoğrafçı, telif hakkını almak için gerektiğinden daha fazla emek vermesi gerektiğni de söyledi.

David Slater fotoğrafın bugüne kadar Endonezya’daki hayvanları korumaya yardımcı olduğunu söyledi. Ortak basın açıklamasında bu davanın insan dışı hayvanların yasal haklarını genişletmek için önemli bir adım olduğu vurgulandı.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir