Linguistik Bir Arama Motoru: Ludwig

Ludwig, İngilizce mailleriniz, içerikleriniz ve çevirileriniz için başarılı bir yazı asistanı.

Gündelik konuşma dili olarak İngilizceye hakim olmak her zaman için yeterli olmayabiliyor. Bu durum özellikle iş ve akademi dünyası için geçerli. Bu konuda bir çözüm arayışı içerisinde olanlar için Ludwig arama motoru doğru bir adres olabilir.

İngilizce, bilindiği üzere dünyanın en basit ve pratik dilleri arasında yer alıyor. Fakat her dilin kendine özgü zorlayıcı alanları var. İngilizcede yaygın bir şekilde kullanılan kalıplar, ana dili İngilizce olmayanlar için öğrenmesi güç bir hal alıyor. İşte tam da burada bir Linguistik (dilbilim) bir arama motoru olan Ludwig devreye giriyor.

2014 yılının Temmuz ayında üç bilim insanı tarafından İtalya’nın Palermo şehrinde kurulan Ludwig projesi ilk etapta 25 bin euroluk bir yatırım desteği aldı. Hızlı bir şekilde ilerleyen proje, tarihler Şubat 2017’yi gösterdiğinde 250 bin kullanıcıya ulaşmıştı.  Ludwig arama motoru yalnızca 2.5 yıl içerisinde 3.500.000 sayfa görüntülenmesine ulaşarak önemli bir başarıya imza attı.

Ludwig, İngilizce yazışmalar için kullanıcılara destek olan bir algoritmaya sahip. Doğal dil işleme teknolojisine sahip olan algoritmasıyla tam olarak Linguistik çalışma prensibi karşılanmış oluyor. Veri olarak güvenilir kaynakları, bilimsel makaleleri esas alan Ludwig yüzlerce İngilizce kalıbın kullanımına ilişkin detaylara yer veriyor. Bir nevi İngilizce yazı asistanı olarak da değerlendirilebilir. Bu yönüyle online tercüme servisleri tarafından karşılanamayan kullanıcı ihtiyaçlarını yerine getiriyor. Şu an ücretsiz bir hizmet veren arama motoru önümüzdeki aylarda premium versiyonuyla gündeme gelebilir.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir