Kaspersky Yine Uyardı: Fidye Yazılımına Dikkat!

Kaspersky, cryptolocker virüsüne karşı internet kullanıcılarını bir kez daha uyardı!

Rusya merkezli bir güvenlik şirketi olan Kaspersky, internet kullanıcılarını bir kez daha uyardı! Son yıllarda Türkiye’de karşılaşılan fidye yazılımına dair yeni bir saldırı olduğunu belirten Kaspersky, konuyla ilgili alınabilecek önlemler ve çözümlerle ilgili bilgilendirme yaptı. ”Cypt0L0cker” ya da diğer adıyla cryptolocker virüsü olarak bilinen bu zararlı yazılım, yapılan uyarıya göre artık daha profesyonel bir şekilde işliyor.

CryptoLocker virüsü nedir? 

Kaspersky bu kez yaptığı uyarıda daha farklı bir fidye yazılımın varlığına dikkat çekti. Talep edilen fidye mesajının bozuk bir Türkçe’yle yazıldığını söyleyen yetkililer, sadece 2 gün içerisinde kullanıcılara onlarca farklı mail gönderiyor. Maillerin çoğu servisler tarafından spam olarak görüntülenemiyor. Bu duruma gerekçe olarak daha önce kullanıcının aynı mail adresinden ileti almış olması gösteriliyor. Mail içerisinde yer alan Dropbox linkleri içerisinde .js uzantılı bir dosya yer alıyor. Maili açtığınız ve dosyayı çalıştırdığınız an, arka planda yer alan tüm dosyalarınız farklı farklı uzantılarla kilitleniyor.

Türkiye’de yüzlerce firma ve şirket bilgisayarının bu yöntem üzerinden hacklendiği biliniyor. Hackerların başarılı olmalarının en önemli nedeni, aldıkları mail uzantılarının dikkat çekmiyor olması. Peki bu tarz bir durumla karşılaşmamak için Kapersky tarafından tavsiye edilen önlemler neler?

  • Zararlı yazılımlar konusunda çevrenizdekileri mutlaka bilgilendirin.
  • Aldığınız her maili açmayın, uzantıları mutlaka kontrol edin.
  • Dosyalarınızı her ihtimale karşı belirli periyotlarda yedekleyin.
  • Mutlaka güvenilir bir anti-virüs programı kullanın.

Bu tarz durumlarla karşılaşan bireylerin mutlaka profesyonel destek almaları, hacker ile irtibatlarını kesmeleri öneriliyor. Fidye yazılımı tuzağına düşenlerin ödeme yapmamaları tavsiye ediliyor.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir