Huawei P10 Modelinde RAM ve Depolama Problemi Ortaya Çıktı

Türkiye’de de pek çok sponsorluk anlaşması bulunan, Çinli akıllı cihaz devi Huawei; son amiral gemisi P10 üzerinde kullanıcılarının hiç de hoşlanmadığı bir problemle karşı karşıya. İşte, Huawei P10 modelli cihazlardaki depolama yavaşlığı probleminin sebebi...

Türk Telekom ile Türkiye’de büyük işler başaran ve sıklıkla Türk şirketlerle anlaşmaya sıcak bakıp, ülkemizde pazarını büyütmek isteyen markalardan Huawei P10 modelinde pek gözle görülebilir olmasa da rahatsız edici bir problemle karşı karşıya kaldı. Müşteriler tarafından fark edilen bu hata; P10’un depolama hızı ile ilgili. Youtube ve benzeri video sitelerinde Huawei P10’a yapılan incelemeler, cihazın  okuma hızının 750 MB/s olduğunu gösterebiliyorlar; ancak kullanıcılardaki cihazlarda yapılan testler, cihazlardan bazılarının okuma hızının 250 Mb/s değerinde kaldığını kanıtlıyor.

Hatanın Sebebi Ne?

Müşterilerden gelen tepkilere yönelik olarak bir açıklama yapma gereği duyan Huawei Ceo’su Richard Yu, Weibo’da yaptığı açıklama ile 750 MB/s değerinde okuma hızı yapan cihazların UFS bellek çiplerine sahip olduğunu; ancak Huawei P10’un üretim aşamasında UFS çiplerin tedariğinde sıkıntı yaşandığını belirtti. Buna göre, 250 MB/s değerinde okuma hızı bulunan cihazlar, eMMC bellek çiplerine sahipler.

Problem Çözülecek mi?

Richard Yu, bu problemin çok kısa sürede bir yazılım güncellemesi ile çözüleceğini belirtiyor ancak donanım kapsamındaki bir problemin yazılımsal bağlamda çözülebilme olanağının mümkünatı bilinmiyor. Bu sebepten, pek çok Huawei P10 kullanıcısı, bu okuma hızı ile yetinmek durumunda dahi kalabilir.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir