Facebook’a İspanya’dan 1.2 Milyon Euro Para Cezası Geldi

İspanya’da yer alan Kişisel Verileri Korumasının Kurulu (AEPD), sosyal paylaşım platformu olan Facebook’a, kişisel durumdaki verileri reklam maksadıyla kullandığı sebebiyle 1,2 milyon euroluk bir para cezası vermiş olduğunu duyurdu.

AEPD’den yapılan açıklamada, İspanya’daki kişisel verileri koruma yasasının ihlali ve hiçbir talep olmaksızın kullanıcıların verilerini Reklam amaçlı kullandığı gerekçesiyle Facebook’un 1,2 milyon avro para cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Facebook’u, kullanıcılarının özel bilgilerini yasaya aykırı bir şekilde kullanmakla suçlayan kurul, bu bilgileri tamamen silme talebine ret yanıtı alındığını vurguladı.

Kurul, Facebook’un nerede kullanılacağının açık bir şekilde belirtilmemesine rağmen kullanıcılardan cinsiyet, ideoloji, dini inanç, kişisel zevkler veya internette dolaşım bilgilerini topladığını belirtti.

İspanya’daki kişisel verileri koruma yasasının ihlalinin “ciddi bir suç” olduğunu vurgulayan kurul, özellikle korumalı bilgilerin kullanıcı talebi olmaksızın reklam amaçlı kullanılmasının bu ihlallerden biri olduğunun altını çizdi.

Kurul ayrıca Facebook’un gizlilik politikasındaki ifadelerin çok genel olduğunu ve net ifadeler kullanılması gerektiğini kaydetti.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir