Bilgisayarda 1 TB’lik RAM’le Neler Yapılır?

1 TB büyüklüğündeki RAM gibi ekstren olan bir donanım sunmuş bulunan bilgisayarda neler yapabileceğinizi resmen açıkladık.

Bilgisayarınızda kaç GB RAM olduğunu biliyor musunuz? Eğer standart bir dizüstü bilgisayarınız varsa muhtemelen 8 GB’lık bir RAM kapasiteniz olacaktır. Bu oran masaüstü oyun bilgisayarları için 16 ila 32 GB arasında değişiyor. Peki, bu RAM miktarı 1 TB olsaydı? Bu kadar fazla RAM miktarı ile neler yapılabilir hiç düşündünüz mü? Biz söyleyelim, düşündüğünüz pek çok şeyi yapamayacak, düşünmediğiniz pek çok şeyi ise yapabileceksiniz.

 

Günümüzde normal bir hard diskle aynı boyutta olan 1TB RAM’ler normal kişisel bilgisayarlarda bulunmuyor. Daha çok iş istasyonlarında bulunan yüksek boyutlu RAM’lerin bilgisayarınıza ne gibi katkılar sağlayacağına bakalım.

Google Chrome’da 1000’den fazla sekme açın
Google Chrome’da binden fazla sekme açabilir ve buna rağmen hiçbir sıkıntı yaşamdan kullanmaya devam edebilirsiniz. 1 TB RAM sayesinde tüm sekme bilgileriniz hızlı bir şekilde önünüze gelecektir. Bildirğiniz gibi Google Chrome’un çok fazla RAM yediği söyleniyor. Neyse ki, sizin böyle bir sorununuz yok.

Videoları ara belleğe alın
Sekmelerde olduğu gibi binlerce videoyu ara belleğe alabilirsiniz. Videolar internet hızının olası düşüşlerinden etkilenmemesi için önceden yüklenir. Bu yüklenen videolar RAM belleğe kaydedilir. 1 TB bir belleğiniz varsa binlerce videoyu açabilir ve ara belleğe kaydedebilirsiniz.

 

Oyunlar Yüklü Kalsın
Oyunların çalışma mantığında verilerin RAM’e yüklenerek RAM’den çalıştırılması var. Bu veriler öncelikli olarak ekran kartı RAM’ine gidiyor olsa da normal RAM’ler de bundan nasibini alıyor. 1 TB’lık RAM’le her oyunu yüklü bir şekilde tutabilirsiniz. Yalnızca tıklayarak üst düzey bir oyuna başlayacağınızı düşünün.

 

Bir Düzine işletim sistemi çalıştırın
İşletim sistemlerinde sizleri en çok sıkıştıran şey RAM’lerdir. 1 TB gibi büyük bir RAM alanınız varsa istediğiniz kadar işletim sistemi çalıştırabilir, bunlar üzerinde işlemler yapabilirsiniz.

RAM Disk’e dönüştürün
RAM disk, veri depolamak üzere kullanılan bir çeşit sanal sürücüdür. Windows’ta kolaylıkla RAM Disk oluşturabilirsiniz. Bu diskler hard diskler, hatta SSD’lerden çok daha hızlı olduğu için bilgisayarınızı inanılmaz oranlarda hızlandırır.

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir