42 Shops Art!SPACE Gallery’de dünyanın en eski tapınağına yolculuk

Bugüne dek 42 Maslak Satış Ofisinde bulunan sergileme alanı Art!SPACE Gallery’de gerçekleşen sanat etkinliklerini ve ruhunu; 42 Shops’un açılması ile, içinde yer alacak sanat alanlarına taşıyor!

42 Shops Art!SPACE Gallery, İngiliz ressam Ned Pamphilon’un en yeni eserlerini bir araya getiren “Göbeklitepe: Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher” sergisiyle dikkat çekici sanat çalışmalarını sürdürüyor. Ned Pamphilon’un 2015 yılından bu yana çalışmalarını sürdürdüğü sergi, 2-19 Kasım tarihlerinde 42 Shops Art!SPACE Gallery’de görülebilecek.

42 Maslak, birbirinden renkli İstanbul resimleri ve Mustafa Kemal Atatürk temalı eserleri ile bilinen İngiliz ressam Ned Pamphilon’un “Göbeklitepe: Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher” sergisini İstanbul 1881 işbirliğiyle sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. 1 Kasım’da açılışı gerçekleşecek sergi, Ned Pamphilon’un 2015 yılından bu yana çalışmalarını sürdürdüğü eserlerden oluşuyor.

Eserlerini sanat galerisi İstanbul1881 çatısı altında hayata geçiren Ned Pamphilon’un Göbeklitepe kazı alanına yaptığı inceleme gezisinde bölgedeki yapı ve figürlerden etkilenmesiyle şekillenen sergide elli eser alıyor. Pamphilon, dünyanın en eski tapınak kalıntılarına ev sahipliği yapan Göbeklitepe’nin dünyanın tarihine ışık tutuğu ve Türkiye’nin bu önemli hazinesinin global sanat platformlarında daha sık yer alması gerektiği düşüncesiyle çalışmalarına başladığını ifade ediyor. Pamphilon “Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe, son dönemde büyük anlaşmazlıklar ve değişimlerin ortasında kısılıp kaldı. Belki de şimdi burası, bölgede ve ötesinde daha barışçıl tasavvurların oluşmasına katkıda bulunabilir. İnsanlık tarihine yönelik bu taptaze anlayış, yeni bir Rönesans’ın tohumlarını ekebilir” diyor.

Sanatçının “Göbeklitepe’yi yalnızca toz toprağın içinde bulunmuş T şekilli bir grup kalıntı olarak mı görmeliyiz, yoksa Türkiye’nin kültür tacındaki bir diğer değerli taş olarak mı?” sorusundan yola çıkarak temellendirdiği sergisi 19 Kasım tarihine kadar 42 Shops Art!SPACE Gallery’de ziyarete açık olacak.

Göbeklitepe: “Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher” (2-19 Kasım 2017)

Açılış:

1 Kasım Çarşamba saat 19.30, 42 Shops Art!SPACE Gallery

Ziyaret saatleri:

Haftaiçi-haftasonu: 10:00-22:00

E-mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir